Úgy tűnik, egyetlen vállalkozás sem tudja kivonni magát a koronavírus hatásai alól. A cégek egy részét a kereslet visszaesése és a termelés leállása, másokat a sohasem látott mértékű keresletből adódó túlterhelés aggaszt. Az első csoportba tartozik szinte mindenki, a másodikba pedig olyan - talán szerencsésebb - kevesek, mint a házhoz szállító cégek, az alapélelmiszereket és higiéniai eszközöket gyártó és forgalmazó vállalatok vagy például az ételszállításra alkalmas csomagolóanyagokkal foglalkozó cégek. A világméretű járvány természetesen a digitális kommunikációs csatornákra is hatással van.
Tudom, hogy nehéz, de a legfontosabb, hogy megőrizzük hidegvérünket és ne essünk pánikba. A korábbi kisebb-nagyobb válságok utólag bizonyították, hogy a kommunikáció teljes leállása nem jó stratégia. Ne felejtsük el: a globális koronavírus fertőzés miatt az a különleges helyzet állt elő, hogy gyakorlatilag az egész világ odahaza csücsül, és ideje java részét az interneten tölti. Ilyenkor érdemes még több időt szánni az online kommunikációs stratégia finomhangolására, optimalizálására.
Az e-kereskedelmi boom kihasználása
Ez a különleges időszak különleges lehetőséget nyújt az online boltok számára. Akárhogyan is alakul az élet az elkövetkező hetekben-hónapokban, van egy csomó dolog, amelyre az embereknek szüksége van. A vásárlás legbiztonságosabb módja pedig jelenleg a webshopok látogatása. Ilyen időszakban a webshopok számára hasznos stratégia lehet a célközönség lehetőségek szerinti kitágítása.
Keresőszavak kezelése
A koronavírussal kapcsolatos kifejezések valószínűleg beszivárognak a keresési találatainkba. Ha a termékednek, szolgáltatásodnak semmi köze sincs a vírushoz, akkor is előfordulhat, hogy a koronás keresések nagy száma gyakorlatilag "megbolondítja" a rendszert, és a hirdetéseid olyan keresőszavakra is megjelennek, amikhez semmi közöd.
Commenti