Van különbség a vállalatok közötti üzleti kommunikáció és a fogyasztókat célzó kampányok között? Vajon eltérő stratégiával kell kezelni a business-to-business (B2B) kommunikációt? Melyek lehetnek egy jól felépített üzleti kommunikációs terv alapvető elemei? Többek között ezekre a kérdésekre igyekszünk válaszolni ebben a posztban. Ráadásként pedig 5 olyan tanácsot is adunk, amelyek segítenek abban, hogy a következő B2B kampányod sikeresebb legyen.
A B2B kommunikáció sajátosságai
Az üzleti kommunikáció számos hasonlóságot mutat a fogyasztókat célzó kampányokkal, ugyanakkor van néhány alapvető különbség is. Most inkább ez utóbbiakat vesszük sorra. A legfontosabb talán az, hogy a B2B termékek vagy még inkább a szolgáltatások általában nagyobb elkötelezettséget igényelnek a vásárlóktól, mint a fogyasztói termékek jó része. Marketinges szaknyelven ezeket high involvement termékeknek/szolgáltatásoknak nevezzük. A nagyobb elköteleződés például jelentheti azt, hogy nagyobb pénzügyi befektetést igényelnek, vagy hosszabb időre szólnak, esetleg bizonyos időn keresztül rendszeres beavatkozást igényelnek. Természetesen a fogyasztói termékek között is akadnak ilyenek (például egy lakás vagy mondjuk az autó biztosítása), de a B2B terület java része ide sorolható.
Az üzleti kommunikáció nem az érzelmek világa
Azután ott van az érzelmi vagy megfontoláson, mérlegelésen alapuló vásárlói döntéshozatal kérdése. Nem meglepő módon a fogyasztói termékek igen jelentős része inkább emocionális vásárlói döntést követően kerül a birtokunkba ("de menő ez a cipő…"). Az üzleti termékek és szolgáltatások beszerzésére – bár szintén szerepet játszhat bennük az érzelem – alapvetően inkább alapos mérlegelés után kerülhet sor.
Az üzleti termékek és szolgáltatások tehát nagyobb elköteleződést igényelnek és a vásárlói döntés jellemzően kevésbé érzelmi alapú. Ebből pedig az következik, hogy az üzleti kommunikáció alapmodellje arra épít, hogy a vásárlók (nyugodtan nevezhetjük őket akár beszerzőnek is) először információt gyűjtenek, megismerik a kínálatot, a lehetőségeket és alaposan tanulmányozzák a részleteket, ezt követően alakul ki bennük a vásárlás pontos igénye, és végül megszületik a vásárlói döntés. Ezt nevezik angolul learn-feel-do modellnek.
A B2B a PR és content marketing terepe Az ilyen típusú termékek népszerűsítése a PR és a tartalommarketing egyik igazi terepe. Itt ugyanis első körben részletes információátadásra van szükség, bizalomépítésre és közvetlen kapcsolatokra. Nem véletlen, hogy a B2B területen kiemelt szerepe van a személyes értékesítés mellett a hosszabb formátumú, magyarázó jellegű anyagoknak. Ilyenek lehetnek:
blogposztok
interjúk
esettanulmányok
mikrosite-ok
hírlevelek Természetesen a közösségi médiában is van létjogosultsága a B2B kommunikációnak. Első sorban a LinkedIn jelenthet megoldást (posztok, cikkek mellett természetesen különböző hirdetési lehetőségekkel), de egyéb social felületek is hatékonyan használhatók üzleti kommunikáció támogatására.
Σχόλια