Az utóbbi időben számos olyan kérés, kérdés érkezett hozzánk, hogy a középkelet-európai régió piacain hogyan lehet hatékony kommunikációs kampányokat folytatni. Ilyen projektek esetében mindig nagy segítségünkre vannak a Worldcom PR Group hálózatunk helyi partnerügynökségei. Azt találtuk ki, talán sokak számára érdekes lehet, ha körbekérdezzük a helyi kollégákat néhány régiós országban, hogy mit érdemes tudni az ő piacaikról. Az elkövetkező hetekben lengyel, cseh, román és bolgár kommunikációs körkép következik. Első tanácsadónk Ewelina Wojtysiak-Sowa, a lengyel Made in PR Client Service Directora.
Melyek a legfontosabb kommunikációs trendek Lengyelországban 2021-ben?
A világjárvány nemcsak szokásainkat, munkamódszerünket és életmódunkat változtatta meg, hanem befolyásolta a kommunikációs folyamatokat is, és ezért a PR-ipar ma más lett, mint 2 évvel ezelőtt. Hatása még hosszú ideig a mindennapjaink része lesz, még akkor is, ha a gazdaság újra belendül, és visszatérünk a "normális" valósághoz - még akkor is, ha ez az "új normális" valóság lesz. A legfontosabb trendeket pontosan azok a változások határozzák meg, amelyek a COVID-19 által érintett vállalatokban, médiában és PR-csoportokban fordultak elő.
A belső kommunikáció az előtérbe került. Szétszórt csapatok, az alkalmazottak körében megnövekedett stressz és az elkötelezettség csökkenése kulcsfontosságú kihívást jelent a kommunikációs csapatok számára. A fő feladatok közé tartozik a vezető támogatása a csapatokon belüli kapcsolatok kiépítésében, az alkalmazottak reintegrációja a vállalati rendszerbe és a csapat célorintáltságának erősítése.
A tartalom is nagy jelentőséget kapott. Megbízható, hiteles, már bevált, de mindenekelőtt egyedi. A gyors információs korszakban, amelyet továbbra is az elektronikus média növekvő fogyasztása vezérel, ez az utolsó jellemző, amely meghatározza a médiakapcsolatok sikerét. Nem csak a szöveg számít, hanem az új kísérő formátumok is - videó, grafika stb.
Újdonság és lehetőség, amely előttünk megnyílik, a visszatérés a hagyományos találkozókhoz. Mindannyian hiányoljuk a személyes találkozókat. Az a márka, amely úgy dönt, hogy először szervezi őket, biztosan sokáig megnyeri a médiát.
Melyek a fő kommunikációs kihívások, amelyekkel a vállalatok / márkák szembesülnek, amikor belépnek a lengyel piacra? Lengyelország vonzó ország a befektetések számára. Meghatározza a piac mérete (38 millió fogyasztó!), földrajzi elhelyezkedése, kényelmes közlekedési kapcsolatai Európa minden szegletével és az uniós előírások megléte. A lengyel piacra való belépés mérlegelésekor azonban érdemes figyelembe venni a helyi viszonyokat és a piac sajátosságait. A legnagyobb kihívások a következők:
Vásárlási patriotizmus – a kutatások azt mutatják, hogy a lengyelek legfeljebb 2/3-a tudatosan választja a lengyel termékeket. Ez a tendencia a COVID-korszakban még fokozódott, és a helyi vállalkozások támogatásának fontos megnyilvánulásává vált.
A nemzeti sztereotípiák erősen jelen vannak a kommunikációban. A német minőség, a svéd biztonság és a svájci precizitás olyan konnotációk, amelyeket évek óta használnak a kommunikációban.
E-kereskedelem – az e-kereskedelem növekedését tekintve Lengyelország élen áll az európai országok rangsorában. A járvány jelentősen felgyorsította ezt a tendenciát. Látjuk a vásárlások szerkezetének változását is. A lengyelek korábban online vásároltak ruhákat és kozmetikumokat, ma azonban egyre több termékkategóriát vásárolnak az interneten keresztül: például nem csak ruhákat és kozmetikumokat, hanem már ételeket, lakberendezést, vagy akár kerti bútorokat is. Minden vállalatnak, aki árukat kíván értékesíteni Lengyelországban, fontolóra kell vennie a közvetlen értékesítési csatornára való belépést.
Commentaires